Jak wybrać firanki do pokoju oraz salonu?

Jak wiadomo, przy wyborze firanki do pokoju (uniwersalne) lub salonu należy uwzględnić nie tylko styl wnętrza, ale również nasłonecznienie i usytuowanie okien. Jakie kwestie jeszcze powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie?

Krój i wzór firan, a styl danego wnętrza

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo bardzo wysokiej jakości produktów renomowanych producentów. Można dzięki temu zaopatrzyć się w firany odpowiednio dopasowane praktycznie do każdego typu pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na dwa, trzy komplety. Dzięki temu, że będą one stosowane wymiennie, umożliwią w stosunkowo łatwy sposób odmienić wizualnie wnętrze pomieszczenia. Nie będą konieczne kosztowne przemalowywania, remonty czy wymiany mebli. Dokonując zmiany aranżacji okna czy tekstyliów w pokoju można uzyskać ogromną różnicę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz przeważnie stosowane są firany proste, które są pozbawione dodatkowych elementów, upięć. Rekomendowane jest dobranie wzoru firany do pozostałych elementów dekoracyjnych znajdujących się w określonym salonie. W przypadku, gdy w danym pokoju będzie znajdowało się mnóstwo roślin, świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na firany z motywem kwiatowym. Z kolei we wnętrzach bogato zdobionych, które będą nawiązywały do francuskiego czy romantycznego stylu, rekomendowane jest wykorzystania firanek z falbanami. 

Jak dobrać gęstość firany do pory roku? 

Należy mieć świadomość, że krój oraz styl firany nie są jedynymi elementami, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie firany. Istotną rolę będzie odgrywało także nasłonecznienie. Jak wiadomo, ilość słońca wpadającego do wnętrza będzie się bardzo różniło w zależności od pory roku. Firany przede wszystkim umożliwiają użytkownikom optymalnie blokować bardzo dużą ilość światła. W przypadku salonów, w których okna będą wychodziły na północ, zalecane jest postawienie na zwiewne, lekkie firanki. Złym rozwiązaniem będzie także blokowanie nadmiernego światła. Doskonałą opcją mogą być firany panelowe. Dzięki temu, że są pozbawione marszczeń, nie będą w żaden sposób blokowały światła. Ponadto zagwarantują pełną prywatność domownikom. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się makarony. Zaliczane są one do lekkich firan, a także firan z woalu. Wspomniany materiał jest nie tylko gęsty, ale również blokuje widoczność. Firana nie ma jednak gęstego wzoru, dzięki temu nie dojdzie w żaden sposób do zaciemnienia pomieszczenia.